Balkanin koirat ry – vapaaehtoistyötä kodittomien koirien hyväksi

Balkanin koirat ry on vuonna 2015 rekisteröity voittoa tavoittelematon yhdistys. Toimimme vapaaehtoisvoimin parantaaksemme kodittomien koirien elinolosuhteita pääsääntöisesti Pohjois-Bosniassa sijaitsevilla koiratarhoilla. Keräämme varoja koirien päivittäisiin tarpeisiin, koiratarhojen kunnostamiseen,  sekä lääkinnällisiin hoitoihin. Tiedotamme koirien tilanteesta ja hyvinvoinnin epäkohdista ja pyrimme vaikuttamaan eläinsuojelullisiin asenteisiin.

Toiminta on keskittynyt pääasiallisesti Balkanin koirat ry:n koirien turvakodin rakentamiseen jossa koiria on tällä hetkellä noin 200. Turvakodin ylläpitäjinä toimivat yhdistyksemme aktiivi Mei ja miehensä Drazen.  Lisäksi toimimme Preslican kunnallisella tarhalla, jossa koiria on vaihtelevasti 100-150. Yhdistyksen aktiivijäsenet vierailevat omakustanteisesti ja säännöllisesti Bosnian tarhoilla, noin kolmen kuukauden välein.
Päätarkoituksemme on vähentää kodittomien koirien määrää tarhoilla sekä kaupungin kaduilla (steriloinnit) ja parantaa tarhalla olevien koirien elinolosuhteita. Huolehdimme koirien terveydestä (vuosittaiset rokotukset, ulkoloishäädöt, madotukset, lääkinnälliset -joskus akuutit- hoidot), tarhojen kunnostaminen, ruokakuluihin osallistuminen, adoptiotoiminta ja kummitoiminta.

Balkanin koirat ry on Responsible Rescue -sitoutunut yhdistys ja yksi perustajayhdistyksistä (1.4.2018).

                                                                    • • • • • •                                                                

Tuoreimmat uutiset

8.2.2021 Keräys uutta autoa varten on alkanut! *PÄÄTTYNYT*Lue lisää

6.2.2021 Suomeen saapui 25 karvakaveria! Lue lisää

18.12.2020 Ethän adoptoi harkitsemattomasti. Lue lisää

5.12.2020 Suomeen saapui 20 koiraa! Lue lisää

25.6.2020 Meille voit lahjoittaa nyt myös Mobilepayn kautta! Lue lisää

Kaikki ajankohtaiset uutisemme löydät ajankohtaista

                                                                             • • • • • •

Balkanin koirat ry on Responsible rescue -sitoutunut yhdistys ja yksi perustajayhdistyksistä (1.4.2018).

Hyvän kodin löytäminen Suomesta Bosnian kodittomalle koiralle on merkittävässä roolissa Balkanin koirat ry:n toiminnassa. Kun löydämme hyviä koteja tarhan koirille, voimme pelastaa yhä useamman koiran kaduilta sekä huonomaineiselta kunnalliselta tarhalta parempiin olosuhteisiin.

Yhdistystämme voi tukea esimerkiksi lahjoittamalla ruokaa, tavaroita tai rahaa koirien hyväksi. Voit myös liittyä kannatusjäseneksi tai tukea tekemäämme sterilointityötä.

%d bloggaajaa tykkää tästä: