tyttö, arv. synt. aik. 2022, n. 25kg

Nuusku saapui turvakodille kesällä -25. Tätä ennen Nuusku vietti aikaansa yksin haahuillen läheisen kylän niittyalueella. Ensinäkemältä Nuusku lähti kiireen vilkkaa karkuun nähdessään turvakodin pitäjät, mutta loppujen lopuksi he saivat kuin saivatkin Nuuskun kiinni. Nuuskun epäiltiin olevan tiineenä löytöhetkellä, mutta se paljastuikin valeraskaudeksi. Turvakodille päästyään Nuusku pääsi sterilointiin eikä hänen jatkossa tarvitse enää murehtia moisesta.

Nuusku asustaa etupihalla ja on sopeutunut porukkaan hyvin. Tyttö on varsin sopuisa koiraporukassa. Hän pärjää hienosti isossa porukassa, mutta on selkeästi löytänyt sieltä tiettyjä läheisiä koirakavereita. Erityisen hyvin Nuusku tulee toimeen muiden nuorempien kanssa, etenkin Kido -pojan kanssa on erittäin leikkisät välit. Jos leikkikaveria ei löydy, Nuusku nujuaa itsekseen pallon tai minkä tahansa muun leluksi soveltuvan kanssa. Nuusku on yllättänyt ihmisläheisyydellään. Ensikohtaamisesta poiketen, Nuusku viihtyy ihmisen lähellä ja rapsutettavana. Etenkin sadesäällä tyttö painautuu lähelle tai ihmisen tuolin alle suojaan. Nuusku suhtautuu sekä tuttuihin että vieraisiin ihmisiin äärimmäisen sydämellisesti. Ihmisten tullessa näköpiiriin, hän pomppaa jaloilleen ja jolkottaa luokse hakemaan läheisyyttä. Ja siitä hän ei saa koskaan kyllikseen. Tilaisuuden tullen hän kömpii niin lähelle kuin pääsee, jopa syliin jos vain mahtuu❤️

Nuusku arvostaisi kotia rauhalliselta asuinalueelta, poissa kaupungin vilinästä. Nuusku voisi pärjätä ainoana koirana, mutta nauttisi varmasti leikkisästä koirakaverista. Toivomme Nuuskulle kotia, jossa ymmärretään leikkisän ja kujeilevan koiran mielenmaisemaa ja annetaan aikaa kotikoiran taitojen opetteluun.