tyttö, arv.1.10.2025, noin 12kg
Maaza saapui turvakodille huhtikuun alussa 2026, kun hänen aiempi omistajansa halusi luopua hänestä. Maaza on noin 6 kuukauden ikäinen, pieni-keskikokoinen tyttö, joka on elänyt pennusta asti ketjussa.
Turvakodille muutto oli Maazalle aluksi iso ja jännittävä muutos, jonka takia hän suhtautui varovasti muihin koiriin. Ajan kanssa rohkeus on kuitenkin kasvanut hienosti ja nykyään Maaza tulee rohkeasti ulos aitauksestaan ja viettää aikaa muiden koirien kanssa. Maaza asuu samassa aitauksessa Rexin ja Neelan kanssa, heidän kanssaan yhteiselo sujuu hyvin. Myös pentujen kanssa Maaza on löytänyt leikkiseuraa. Vaikka jotkut koirat saattavat vielä hieman jännittää, kehitys on ollut positiivista 🙂
Ihmisiä kohtaan Maaza on erityisen ihana: ystävällinen, iloinen ja läheisyyttä rakastava. Hän ilahtuu huomiosta, herkuista ja rapsutuksista, eikä vaikuta kokeneen huonoa ihmisten kanssa. Maaza on luottavainen ja antaa käsitellä itseään hyvin, jopa ensimmäisellä tapaamisella hän tuli syliin täysin luottavaisena.
Suloinen Maaza on vielä nuori ja elämä on vasta alussa, paljon on vielä opittavaa ja koettavaa. Hän etsii aktiivista kotia, mielellään rauhalliselta asuinympäristöltä, jossa saa kasvaa omaan tahtiinsa. Koirakaveri voisi olla hänelle hyvä tuki, mutta uskomme, että Maaza pärjäisi myös ainoana koirana oikeanlaisessa kodissa.
Maaza ei todennäköisesti kasva enää paljoa, vaan jää korkeintaan keskikokoiseksi. Hän on iloinen, reipas ja utelias tyttö, joka ansaitsee oman rakastavan kodin. 💛













