tyttö, 7kg, arv.synt.01.11.2025
Kevätpentujen eli Pajun, Varpun, Silmun, Vuokon ja Kielon tarina on hyvin yleinen bosnialaisella maaseudulla. Pennut syntyivät kadulla asuvalle emolle, joka oli synnyttänyt heidät vähällä käytöllä olevalle kesäasunnolle. Tämä on tiedetysti jo toinen pentue, jonka emo synnytti sinne. Ensimmäiset pennut kuolivat, sillä he jäivät ilman hoitoa. Kevätpennuille kävi kuitenkin onni ja eräs paikallinen hoiti heitä ensimmäiset viikot emon apuna. Pennut kuitenkin kasvoivat vauhdilla ja tarvitsivat uuden paikan. Paikallinen otti yhteyttä turvakodilla asuvaan aktiiviimme ja pennut saivat paikan turvakodilta.
Pentue on reipas ja iloinen joukko. He viettävät yöt yhdessä pentuaitauksessa, mutta pääsevät päivisin liikkumaan isompaan koiraporukkaan. Pentuenergiaa riittää ja he viettävätkin päivänsä painien ja leluilla leikkien. Pennut liikkuvat rohkeasti muiden joukossa ja hakevat aikuisia ja isompiakin koiria leikkiin. He osaavat kuitenkin myös mielistellä ja alistua vahvemmille koirille sekä poistua paikalta tiukan paikan tullen. Ihmisiin koko porukka suhtautuu mielenkiinnolla ja tulee mielellään tekemään tuttavuutta. Käsittely ja syliin nostaminen onnistuu ja onpa ihan mukavaakin. Pentujen emä on paimentyyppinen musta keskikokoinen noin 15kg koira, isästä ei ole tietoa.
Paju on yksi pentueen pienimmistä ja tulee todennäköisesti kasvamaan noin pieneksi keskikokoiseksi. Paju turvautuu uusissa tilanteissa jonkin verran muihin sisaruksiin ja katsoo heistä esimerkkiä.
Koirakaveri olisikin hyvin tärkeä Pajun tulevassa kodissa. Reippaan kaverin näyttäessä esimerkkiä Pajukin rohkaistuu tutustumaan uusiin asioihin. Oman kodin olisi hyvä sijaita hieman rauhallisemmalla alueella, ei aivan kaupungin keskustassa.




