Timtim – kotihoidossa Suomessa

poika, arv.synt 8/2023, 12,5kg

Kuulumiset kotihoidosta 5.1.2026 (3vk kotihoidossa)

Timtim saapui kotihoitoon Helsinkiin 17.12.2025. Timtim on kevytrakenteinen pieni keskikokoinen (n12kg) silkkiturkkinen poika. Timtim on Suomessa hämmästyttänyt rohkeudellaan ja uteliaisuudellaan. Aiemmin kovin arasta pojasta ei ole enää jälkeäkään. Timtim on tottunut kolmessa viikossa hienosti arkeen kerrostalossa. Se tulee toimeen perheen kahden koiran kanssa ja osaa olla todella sovitteleva kaikissa tilanteissa. Timtim on selvästi oppinut paljon laumassa elämisestä turvakodilla ja poika osaa lukea perheen koiria tosi hienosti. Leikkiminen ja kaikki mahdollinen touhuaminen kiinnostaa Timtimiä kovasti. Omasta pedistä on löytynyt välillä kaikenlaisia aarteita sukista ja pipoista täysiin vessapaperirulliin. Onneksi Timtim osaa myös rauhoittua lepäilemään suuren elämänmuutoksen tuomaa väsymystä pois. Ihmisen läheisyys, silitykset ja kainalossa lepäily on tälle pojalle selvästi tärkeää. Välillä myös yöt pitää nukkua ihmisen lähellä, jotta läheisyyden tarve täyttyy. Rappukäytävässä ja hississä Timtim oppi kulkemaan itse jo ensimmäisenä päivänä. Ulkona oltiin alussa hieman varovaisempia, mutta jo nyt häntä nousee rennosti ylös ja askel kulkee rentona. Hajut ulkona kiinnostaa kovasti ja rusakon perään olisi ihana lähteä juoksemaan. Timtim kuitenkin hetken mietinnän jälkeen malttaa jatkaa matkaa ihmisen mukaan rusakoiden jälkien sijasta. Hihnassa koirien näkeminen vielä epäilyttää ja toistaiseksi lähiohituksia ollaan vältelty mahdollisimman paljon. Timtim reagoi aika usein hihnassa toisiin koiriin haukkumalla epävarmuuttaan. Ohituksia aletaan pikku hiljaa harjoittelemaan pidemmillä etäisyyksillä. Sisällä Timtim keksi sohvan selkänojalta tarkkailupaikan. Siinä Timtim viihtyy välillä tarkkaillen ulkomaailmaa. Sisällä oudot äänet haukututtaa satunnaisesti, mutta pikku hiljaa äänet alkavat olemaan tutumpia eikä kaikkeen tarvitse reagoida. Sisällä Timtim leikkii paljon perheen nuoremman koiran kanssa ja sietää teiniltä todella paljon. Myös vanhempaa koiraa Timtim on kosiskellut leikkeihin. Sisällä leikkiminen onkin kivaa, ja vaikka ulkona aika rennosti mennäänkin, on siellä vielä sen verran uusia juttuja, ettei leikki siellä ihan vielä maistu. Hihnassa Timtim kulkee hienosti, vaikka toki sitäkin vielä opetellaan. Autot, pyörät eikä ihmiset saa reaktioita ja Timtim kulkee kävelykadulla autotien vieressä yhtä reippaasti kuin rauhallisemmalla alueella. Talvitakki ja tossut on poika hyväksynyt hienosti pakkaspäivinä.
Timtim kuvattiin Bosniassa ennen Suomeen tuloa ja vanha murtuma on luutunut, mutta jälkiä murtumasta toki on. Timtim ei oireile millään tavalla, mutta jossain vaiheessa on mahdollista, että vanha vamma oireilee ja vaatii kipulääkitystä. Onneksi Timtim on hyvin kevytrakenteinen ja hoikka poika.
Timtim olisi varmasti onnellinen kodissa, jossa se pääsisi ulkoilemaan paljon luonnossa. Timtim tulee hyvin toimeen muiden koirien kanssa ja kaksi lasta (8 ja 10v) se on myös tavannut ja tapaaminen meni hienosti. Uudet aikuiset ihmiset Timtim ottaa myös hyvin luottavaisesti vastaan. Isokokoiselle miehelle saattaa ensin päästä haukahdus, kunnes Timtim voi todeta tyypin kivaksi ja sen jälkeen Timtim löytyykin hakemassa silityksiä. Timtim on aivan todella hellyyttävä poika, jonka luonne on kultaa. Timtim tottuu todennäköisesti monenlaiseenkin kotiin. Koirasosiaalisena tyyppinä koirallinen koti voisi olla paras ratkaisu tälle pojalle. Timtimistä saisi kaverin niin lenkeille, harrastuksiin kuin sohvalle kainalokaveriksi. Timtim on sovitusti tavattavissa Helsingissä! Mikäli Timtim voisi olla perheeseesi se puuttuva palanen, laitathan ensin adoptiohakemuksen. Adoptiohakemus ei sido vielä adoptioon.

Taustaa:

Timtim löytyi pienenä pentuna joulukuun 2023 puolivälissä vilkkaan kadun varrella olevalta pellolta. Aktiivien käydessä ruokkimassa pentua pellolla, lähti hän ensin karkuun, mutta tuli kuitenkin aina syömään. Ei kuitenkaan antanut ottaa kiinni. Jossain vaiheessa pentua ei muutamaan kertaan näkynyt, mutta aktiivit jatkoivat ruuan viemistä paikalle. Timtim oli onnekas, sillä yhdellä ruokkimiskerralla aktiivit löysivät hänet liikkumattomana ja heikossa kunnossa pellolta. He epäilivät pennun jääneen auton alle. Tällä kertoo heikkovointinen Timtim saatiin kiinni ja vietiin eläinlääkäriin. Koiralla oli murtuma jalassa ja lonkassa.

TimTim muutti turvakodille ja alkoi voimistua. Hän on kovin koirasosiaalinen ja leikkii koirakavereiden kanssa mielellään. Ihmisiä kohtaan Timtim on rohkaistunut huomattavasti turvakodilla olon aikana ja tulee nykyään hakemaan rapsutuksia, jos muut koirat eivät häärää ympärillä aiheuttamassa mellakkaa. Turvakodilla luottamusta on kertynyt ja hän antaa jo ottaa kiinni, mutta ihmisen täytyy olla hellä ja antaa aikaa.

Helmikuussa -24 aktiivien ollessa tarhalla poika käytettiin kastraatiossa ja eläinlääkäri reissu sujui hyvin. Sylissä hän hiukan jähmettyi, mutta autossa hän matkusti rennosti nukkuen. Eläinlääkärissä poika oli vaitonainen ja jähmeä, selviytymiskeinonaan kävi koppiin nukkumaan. Helmikuisen reissun aikana vierailijat alkoivat käydä tutuiksi ja päästiin jo hiukan ystävystymään. Varovaisesti edeten tämä pieni yksilö nukahti pihalle kivikkoon aktiivin silitellessä häntä rauhallisesti. Syyskuun 2024 alussa aktiivien ollessa turvakodilla Timtim oli reipastunut jälleen helmikuusta HURJASTI. Timtim osallistuu leikkeihin, mutta ilmoittaa jos joku on liian innokas tai lähellä, kommunikoiden muiden koirien kanssa hienosti. Ihmisiä poika lähestyi helmikuuta paljon reippaammin. Rapsutus hetket olivat jo melko pitkiä ja poika nousi ihmisiä vasten huomiota hakemaan. Timtim jää herkästi hiukan aktiivisempien koirien varjoon. Melko rauhallinen ja hetkittäin arempi pieni poika ei satu ensimmäisenä silmään. Timtimistä joku saa sydäntä lämmittävän ystävän. Kesäkuussa 2025 Timtim oli rohkaistunut entisestään ja lähestyi myös uusia tuttavuuksia rohkeasti ja uteliaasti.

Timtim ei ole turvakoti olosuhteissa vaikuttanut haukkuherkältä, hän on pienikokoinen ja siro, hieman näkymätön poika. Arkuutta vieraiden kanssa on edelleen jonkun verran, vaikka uteliaisuus yleensä voittaa. Timtim etsii kotia, jossa ymmärretään herkkää kaveria ja edetään koiran tahtiin. Koti voisi sijaita rauhallisella alueella ja olisi hyvä, jos kotoa löytyy koirakaveri opastamaan ja näyttämään mallia kotikoiran elämälle.