tyttö, arv. synt. 1.6.2025, n. 5kg

Veikeät sisarukset Vinka ja Vilppu pääsivät Dobojn kunnalliselta tarhalta turvakodille heinäkuussa 2025. Rotuperimältään joko serbianpaimenkoira (pulin) -taustaiset iloiset vipeltäjät ovat niin samannäköisiä ja -oloisia, ettei heitä tahdo erottaa toisistaan. Jos oikein tarkkaan katsoo, huomaa, että Vinkan mustassa turkissa on hieman valkoista rinnassa.


Ankeista tarhaoloista selviydyttyään reippaat ja hyväntuuliset sisarukset ovat aivan valmiit muuttamaan ikiomaan kotiin. Energiset pikkuiset eivät tällä hetkellä paljoa paina ja tulevat aikuisinakin olemaan korkeintaan keskikokoisia. Leikkisät ja vauhdikkaat tytöt rakastavat niin ihmisiä, leluja kuin jyrsittäviä puiden oksia. Päivät kuluvat turvakodin edustalla toisten pentujen
kanssa juosten ja leikkien. Yöt nukutaan turvallisesti suljetussa pentuaitauksessa.
Vilpulle etsitään aktiivista kotia, jossa on aikaa ja halua touhuta energisen nuoren koiran kanssa. Vilppu on Vinkaan verrattuna hieman pidättyväisempi alkuun, mutta lämpenee nopeasti ihmisen antamasta huomiosta, ja erityisesti herkuista. Sohvaperunaksi tästä vauhdikkaasta tytöstä ei ole 🙂

Koko elämänsä koiralaumassa elänyt reipas ja sosiaalinen tyttö voisi sopia hyvin kotiin toisen koiran kaveriksi, mutta voisi mahdollisesti pärjätä ainoanakin koirana edellyttäen, että koiraseuraa olisi riittävästi tarjolla. Vilkas kaupunkiympäristö ei ole pienelle maalaistytölle sopivin, mutta muutoin asumismuoto voi olla monenlainen. Vilppu odottaa kovasti kutsua omaan kotiin, opiskelemaan uusia taitoja oman ihmisen opastuksella. Hieman myöhemmässä vaiheessa koiramainen harrastus voisi kiinnostaa vauhdikasta luppakorvaa.