poika, arv. synt. aik 2017-2018, 13kg

Lumme saapui turvakodille muutaman muun koiran kanssa Dobojn kunnalliselta tarhalta helmikuussa 2025. Lumme on pienen huskyn näköinen, eli ehkäpä Lummeessa on huskyn lisäksi jotain pienempää koiraa. Lumme on jo lähes seniori-ikäinen, minkä vuoksi kotiehdokkaita tuskin on montaa. Se on harmillista, sillä Lumme on valloittava ja lempeä pakkaus, joka nauttisi kovin omasta perheestään ja kodistaan.

Lumme on ihmisrakas – huomiosta ja herkuista nauttiva poika. Lumme oikein hehkuu ja nautiskelee samaastaan hellyydestä ja huomiosta! Rapsuteltaessa Lumme painautuu vasten ja pyytää kohteliaasti lisää huomiota.

Hän on ehkä ikänsäkin vuoksi säyseä turvakodin edustan koiralaumassa. Välillä Lumme kuitenkin innostuu peuhaamaan ja näyttämään leikkisää puoltaan, on välillä hakenutkin itse toisia koiria leikkiin. Lumme lähtee pois äkkipikaisista laumatilanteista, joissa on paljon haukkuvia ja touhottavia koiria. Lumme ei juuri pidä puoliaan, ehkäpä hän on ymmärtänyt kunnallisella tarhalla isojen koirien seassa, että heihin suhteessa hän on pienehkö ja heikohko, eikä ole oppinut siksi niin puolustamaan itseään, vaan mielummin väistää muita.

Lumme voisi soveltua ainoaksi koiraksi tai tyttökoiran kaveriksi. Lumme voisi soveltua monenlaiseen asumismuotoon, mutta kaupungin keskustassa voisi olla liikaa hälinää jo vanhemmalle pojalle. Tärkeintä olisi oma rakas perhe, jossa Lumme saa rauhaa ja rakkautta 🩵