Dzana

Dzana, noin 7-vuotias tyttö, noin 25kg

Dzana on noin 7-vuotias tyttö, joka odottaa omaa kotiaan Bosniassa yhdistyksemme turvakodilla. Dzana hylättiin v.2017 Dobojn kaupungin kaduille. Alueelle mille Dzana jäi asustelemaan. Lähialueen lapset ruokkivat Dzanaa ja antoivat sille nimen Dzana. Dzana tuotiin Preslican kunnalliselle tarhalle v. 2017, koska Dzana synnytti pennut kadulle ja silloin joku kyläläisistä kutsui kunnan työntekijän hakemaan koiran pois. Niin Dzanan elämä tarhalla alkoi. Kaikki Dzanan pennut kuoli kunnallisella tarhalla. Kunnallisella Preslican tarhalla Dzana asui useamman vuoden vapaana tarhan alueella ja etupihalla, jossa Dzana on muiden koirien tavoin joutunut kokemaan nälkää, ainoa lohtu oli aktiiviemme tuoma ruoka, kun se oli mahdollista. Dzana tuli vaihtelevasti toimeen muiden koirien kanssa kunnallisella tarhalla. Yleensä Dzana pysytteli tarhan takaosassa, kun innokkaimmat koirat olivat tervehtimässä tarhalle saapuvia ihmisiä. Kun tilanne oli rauhallisempi Dzana tuli tervehtimään. Koiralaumassa Dzana pärjäsi pääsääntöisesti suhthyvin. Dzana otettiin turvaan yhdistyksen turvakodille 2/21.

Dzana asuu nykyään turvakodilla etupihan laumassa, Dzana pärjää suuressa laumassa hyvin ja sillä on hyvä asema laumassa, nuoremmat kunnioittavat sitä. Suuressa koiralaumassa Dzanaa on vaikea huomioida, sillä innokkaita rapsutuksen hakijoita on paljon ja Dzana ei tykkää nuorista riehakkaista huomionhakijoista. Kun rauhallinen hetki koittaa vihdoin tarhalla, Dzana hakeutuu rapsuteltavaksi ja nauttii huomiosta suunnattomasti. Dzana pelkää ukkosta ja vesisadetta, jos sataa tai ukkostaa, Dzana haluaa turvaan sisälle ja tämä on ollut mahdollista turvakodilla. Dzana on ihmisten kanssa kiltti ja luottavainen, antaa käsitellä itseään ja pesukin turvakodilla meni hienosti, vaikka Dzana jännittikin vettä. Dzana arvostaisi kotia, jossa saisi nauttia elämästään ainoana koirana. Dzana on ihana vanhempi koira, joka on nähnyt paljon elämässään ja ansaitsisi vihdoin kaiken kokemansa jälkeen rauhallisen kodin omien ihmisten kanssa. Paino noin 25kg.

%d bloggaajaa tykkää tästä: