Čupo

Čupo, noin 4-vuotias, noin 20kg

Noutajamix Čupo odottelee oman kodin löytymistä yhdistyksen turvakodilla, jonne se saapui syyskuussa21 haavoittuneena. Lisätietoja tulossa 😊

Noin 4-vuotias noutajamix poika Čupo odottelee oman kodin löytymistä yhdistyksen turvakodilla, jonne se saapui syyskuussa -21 haavoittuneena. Cupo oli aiemmin samana vuonna hylätty Preslican kunnalliselle tarhalle. Koska Cupo on taitava kiipeilijä niin Cupo ei pysynyt tarhalla vaan pääsi sieltä ulos. Cupo asustelikin Preslican tarhan lähettyvillä olevan vanhusten talon lähistöllä vapaana monen muun koiran kanssa. Syksyllä alueella oli ammuttu vapaana olevia koiria. Cupo onneksi löytyi tutulta alueelta tapahtuneen jälkeen, se oli saanut osuman kuonoonsa. Luoti oli pirstaleina kuonon sisällä. Cupo lähti aktiiviemme matkaan ja Cupo pääsi eläinlääkäriin ja muutti yhdityksemme turvakodille asumaan. Operaatiosta Cupo toipui hyvin ja voi nykyään hyvin. Cupo ei turvakodillakaan kauaa pysy aitauksissa, vaan kiipeää aitojen yli ja asusteleekin päivisin turvakodin aitojen ulkopuolella joko vapaana tai hetkittäin ketjussa. Yöksi Cupo otetaan ulkorakennuksen sisälle suojaan. Cupo on ihana pehmeäluonteinen koira. Alkuun uusia ihmisiä hieman jännittää, johtuen varmasti menneistä kokemuksista. Cupo kuitenkin alkaa luottamaan nopeasti, kun huomaa, että mitään pahaa ei tapahdu ja nauttii kaikesta saamastaan huomiosta ja rapsutuksista. Cupo onkin tuttujen ihmisten kanssa seurallinen ja innostuu leikkimään ihmisten kanssa. Cupo on keskienerginen pehmeäluonteinen poika, joka voisi sopia kotiin ainoaksi koiraksi tai toisen kiltin koiran kaveriksi.

%d bloggaajaa tykkää tästä: